Audi Q3 Sportback – kompaktowy SUV jak coupe

Nowy SUV Audi Q3 Sportback, nawiązuje wyglądem do samochodów coupe, a przez firmę nazywany jest również jako kompaktowy crossover. Pokazało się już kilka SUV-ów ze ściętym tyłem, ale są to zazwyczaj auta znacznie większe, jak BMW X6, X4, Audi Q8, Mercedes GLC Coupe. Audi Q3 Sportback jest od nich mniejsze, ale oferuje całkiem sporo przestrzeni. Na rynku jest niewiele tego rodzaju samochodów.

Audi Q3 Sportback

Wymiary Audi Q3 Sportback to 450 cm długości, 184 cm szerokości, 156 cm wysokości (3 cm mniej niż zwykłe Q3, rozstaw osi 268 cm. To daje sporo przestrzeni wewnątrz. Tylne siedzenia można przesuwać o 13 cm, nachylenie oparcia dzielonego na 3 części można ustawić w siedmiu położeniach.

Audi Q3 Sportback
Audi Q3 Sportback

Bagażnik 530-1400 l pojemności. Tylka klapa może być otwierana i zamykana elektrycznie, również ruchem nogi. Przednie fotele również w opcji są regulowane elektrycznie i podgrzewane. Jakość materiałów obiciowych i i wnętrza to w opinii producenta rzeczywiście poziom premium.

W standardzie jest cyfrowa tablica przyrządów – wyświetlacz o przekątnej ekranu 10,25 cala, obsługiwany z kierownicy. Już w standardowej wersji jest ekran dotykowy, który może mieć przekątną 10,1 cala do obsługi nawigacji, internetu i nośników pamięci zewnętrznej.

Audi Q3 Sportback wnętrze

Audi Q3 Sportback oferuje zawieszenie dostosowane różnego terenu: miasto, trasa, łatwy teren. Dostępna jest opcja ze sterowaniem amortyzatorami, które zmieniane jest w ramach jednego z sześciu profili dostępnego w standardzie Audi drive select (regulacja silnika, skrzyni biegów, amortyzatora i układu kierowniczego). Standardowo oferowany będzie progresywny układ kierowniczy. W opcji układ sterowania zjazdem na nachyleniu większym niż 6%.

Silniki

  • Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro S tronic – 2,0 TFSI o mocy 230 KM
  • Audi Q3 Sportback 35 TDI S tronic – 2,0 TDI o mocy 150 KM

To oferta na początek, po wprowadzeniu na rynek wejdzie do oferty ręczna skrzynia biegów do modeli quattro. Pojawi się również mocniejszy diesel i podstawowy silnik benzynowy do współpracy z systemem łagodnej hybrydy (mild hybrid, MHEV). System odzyskuje energie w czasie zwalniania od większych prędkości, ładując akumulatory o napięciu 48V, opcjonalnie wyłączając jednocześnie silnik spalinowy w trybie żeglowania (decyduje komputer). System start-stop wyłącza silnik spalinowy podczas hamowania już przy prędkości poniżej 21 km/h. Podczas ruszania i przyspieszania przy niskich prędkościach silnik elektryczny o mocy ok. 12 kW zasilany z baterii wspomaga działanie silnika spalinowego. Przewidywane oszczędności w realnym ruchu to ok. 0,4 l/100 km. Silnik elektryczny układu mild hybrid spełnia funkcje rozrusznika, alternatora i pomocniczego silnika trakcyjnego.

Dostępny na rynkach europejskich będzie jesienią 2019. Niemieckie ceny: 35 TDI S tronic wynosi od 40 200 EUR, a 45 TFSI quattro S tronic od 46 200 EUR .